Vodafone'nun Kazancı Beklentilerini Karşılayamadı

25 Temmuz 2014 Cuma  13:35

Vodafone  Group PLC'den yapılan açıklamada şirket çeyrek dönem için beklenenden düşük kazanç açıklasa da bazı önemli Avrupa piyasalarının istikrar sinyalleri verildiği belirtti.
 
China Mobile Ltd.'den sonra kullanıcı sayısı bakımından dünyanın en büyük ikinci mobil operatörü olan Vodafone'un yıllık kazancı 30 Haziran'da sona eren üç aylık dönemde yüzde 6,2'lik artışla 10.2 milyar sterline (17.3 milyar dolar) yükseldiği belirtildi. Piyasa beklentisi ise 10.35 milyar sterlin idi.
 
Şirketin telefon satışları ile satın alma ve birleşmeler harici çeyrek dönem kazancı ise yüzde 4,2 geriledi. Söz konusu kazanç dördüncü çeyrekte yüzde 4, geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise yüzde 3,5 gerilemişti.
 
Avrupa geliri ise yüzde 7,9 geriledi. Operatörün kaynaklarını hızlı büyüyen telekom ekonomilerine kaydırması ile Afrika, Orta Doğu ve Hindistan'ı da kapsayan Asya Pasifik bölgelerindeki kazancı ise yüzde 4,7 yükseldi.
 
Şirket CEO'su Vittorio Colao bazı Avrupa piyasalarının performansının istikrar kazanmaya başladığını belirtti.
 
Newbury İngiltere merkezli Vodafone'un bilanço rakamları Avrupa'nın cansız mobil ağ piyasalarının payının büyük olmasından darbe alıyor. Şirket satışlarındaki aslan payını Avrupa'dan elde ediyor. Vodafone Avrupa operasyonlarının nominal değerini iki ay önce 11 milyar dolardan fazla düşürmüştü.
 
Vodafone, ağ kalitesi ile dünya çapındaki hızını iyileştirmek için Verizon Wireless'taki yüzde 45 hissesindeki satıştan elde edilen milyarlarca doları kullanıyor.
 
Vodafone, Avrupa genelinde de anlaşma yapmaya devam ediyor. Pozisyonunu güçlendirmek için son bir yıl içinde Almanya'da ve İspanya'da kablo operatörlerine 20 milyar dolar harcadı.
 
Vodafone hisseleri Perşembe gününü 197.9 peniden kapattı. Böylece şirket değeri 52.32 milyar sterlin oluyor. Hisse sene başından bu yana yüzde 19 değer kaybetmiş durumda.
 
Berenberg analistleri, ağlar için yapılan harcamaların kar marjları ile nakit akışı üzerindeki etkisi nedeniyle Vodafone'un gelecek birkaç çeyrek dönemde yüksek performans göstermekte zorlanacağı görüşünde.Sayfa Adresi: http://magazinekibi.com/haber/Vodafone-nun-Kazanci-Beklentilerini-Karsilayamadi/390923