Hakan Solaker Yazdı :17 .Alanya Caz Günleri Muhteşem Geçti

27 Eylül 2022 Salı  14:36

Yazmış Olduğu köşe yazıları ilgiyle takip edilen Gazeteci Hakan Solaker'in Byturco Medya Yayın Grubumuzun Magazin Dünyasında etkili gazetelerinden Magazinekibi.com İnternet Gazetemizde yazdığı ,

İŞTE  O KÖŞE YAZISI 
       
:17 .Alanya Caz Günleri Muhteşem Geçti

Uzun senelerdir Alanya’ya gitmiyordum. 17. Caz Festivali adına gelen davet beni mutlu etti ve davete katıldım. Alanya’nın genç ve enerjik başkanı Adem Murat Yücel ile de tanışma fırsatı buldum. Oldukça hareketli ve pozitif bir başkan gördüm karşımda. Yıllarca birlikte omuz omuza çalıştığım duayen gazeteci Orhan Vural ile beraber Alanya’daydık. Genç meslektaşlarımızda bizlerle birlikte bu güzel festivali takip etmeye gelmişlerdi.
Çok güzel bir kahvaltı organizasyonu ile bizlere hoş geldin diyen Alanya’nın başarılı Belediye Başkanı Adem Murat Yücel kahvaltı boyunca Alanya şehrini özellikle yılda 12 ay festivaller gerçekleştiren tek şehrin de Alanya olduğunu belirtti. Başkanı dinlerken Alanya’ya gönül veren ve gece gündüz demeden çalışan gerektiğinde ailesini bile ihmal etmekten çekinmeyen bir başkan gördüm. Güzel sohbet
sonrası caz konserlerinde görüşmek üzere gazeteci arkadaşlarımızla Zencefil kahvaltı mekânından ayrıldık.
Perşembe start alan caz festivali Pazar günü final yaparak Alanyalılara muhteşem geceler yaşattılar. En önemlisi Alanyalılar caz müziğine o kadar çok alışmıştır ki saatler öncesinde konser alanına gelerek yerlerini alıyorlar. Alanya’nın meşhur Kızıl kale meydanında gerçekleşen caz festivalinde ilk gün Jazz Project Fatih Erkoç ve Kerem Görsev trio sahne aldı. Caz severler muhteşem sahne şovuna ve caz müziğine doydu.
2 yıldır pandemi nedeniyle yapılamayan Alanya Caz festivali bu özlemi bu arayı dünyaca ünlü caz sanatçılarını Alanya’ya getirerek gidermiş oldu. 17. Alanya Caz festivali gerçekten görülmeye değer iyi hazırlanmış tam bir ekip başarısı olarak hafızalarımıza oturdu. Ayrıca Alanya şehrini gördüğümde inanın çok şaşırdım ve bir o kadar da çok beğendim. Kaliteli turistler, dolu dolu oteller ve turizmin ağırlığını omuzlarına alan bir şehir gördüm. Başkan Adem Murat Yücel turizme çok önem verdiği gibi tropikal meyvalar yetiştiriciliğine de çok önem veriyor.
Alanya’da başta muz olmak üzere, avokado, mango ve benim de çok şaşırdığım ejder meyvesi seracılığı var. Bu konuda çok başarılı olan Alanyalılar sera yetiştiriciliğine ve tropikal meyvaların yetişmesine çok önem veriyorlar. Bizleri de bu konuda bilinçlendirmek adına bu güzel seraları gezdirdiler. İnanın çok güzel seralar, emek veren insanlar ve harika tropikal meyvalardan tattık.
Özellikle tattığımız ejder meyvasına bayıldık doğrusu. Başkan Adem Murat Yücel Alanya’da bir dengeyi yakalamış gördüm. Seracılık ve inşaat konularını bir dengede götürüyor. Çünkü Alanya oldukça gidenler bilir dev bir şehir hatta insan kendi kendine sormadan edemiyor neden acaba bu güzel tatil şehri il olmuyor diye. Bunu başkana da sormadım değil ama 2023 yılında bir beklenti söz konusu 82 plakası da çok yakışacak Alanya’ya İnşallah.
Dört gün kaldığım Alanya’ya doyamadan ayrıldım ve bir daha gelmek üzere başkan ile sözleştik.
Festivaller yapmak çok büyük bir sorumluluk ve bir şehir içinde önemlidir. Kusursuz bir festivali görmek benim gibi mesleğine 37 yılını vermiş olan biri için çok güzel ve harika oldu gerçekten.
Başkanım sizi ve tabi ki ekibinizi canı gönülden kutlarım gerçekten…Sayfa Adresi: http://magazinekibi.com/haber/Hakan-Solaker-Yazdi-17-Alanya-Caz-Gunleri-Muhtesem-Gecti/396601